Кафедра теоретичної та прикладної лінгвістики

Iсторiя створення кафедри

Історія кафедри починається з 1960 р. з секції іноземних мов при кафедрі гуманітарних дисциплін, від якої у 1975 р. відокремилась кафедра іноземних мов.

У 2018 році кафедра іноземних мов була реорганізована у кафедру теоретичної та прикладної лінгвістики відповідно до наказу ректора №715од від 26 грудня 2018 р.

Наше сьогодення

З 2019 року кафедра є випусковою та здійснює підготовку бакалаврів філології за спеціалізацією «Прикладна лінгвістика» (галузь знань 03 «Гуманітарні науки», спеціальність 035 «Філологія», спеціалізація 035.10 «Прикладна лінгвістика»). Кваліфіковані філологи-прикладні лінгвісти здатні розв'язувати проблеми автоматичного (машинного) перекладу, автоматизованого анотування та індексування документів, лінгвістичного забезпечення роботи інформаційних систем, автоматизованої обробки текстової інформації, проблеми лінгвістичного забезпечення автоматизованих систем управління, автоматизованого аналізу (розпізнавання) й синтезу тексту тощо.

Кафедра теоретичної та прикладної лінгвістики забезпечує викладання кількох іноземних мов (англійської (основна іноземна мова), китайської (друга іноземна) та французької (третя іноземна)). За бажанням на додаткових умовах студенти можуть вивчати німецьку, польську, чеську, турецьку мови. До навчального плану підготовки прикладних лінгвістів входять класичні й сучасні лінгвістичні дисципліни, такі як комп’ютерна та корпусна лінгвістика, медіалінгвістика, теоретичні й прикладні аспекти мовознавства, теоретичні й прикладні аспекти машинного, автоматизованого й традиційного перекладу, лінгвістичні й лінгвокомп’ютерні аспекти рекламних і PR-технологій, інформаційні лінгвотехнології у ЗМІ, нейролінгвістичне програмування (НЛП) тощо.

Підготовка філолога за освітньо-професійною програмою «Прикладна лінгвістика» передбачає вивчення спеціальних технічних дисциплін, що викладаються кафедрами факультету інформаційно-комп’ютерних технологій. Серед дисциплін, що пропонуються до вивчення, наступні: штучний інтелект, актуальні аспекти аналізу даних (Data mining); інформаційний пошук та отримання інформації з тексту (Text-mining); основи програмування, комп’ютерний аналіз текстових даних та ін.

Отримані знання дають можливість випускникам кафедри розв’язувати такі задачі:

  • розроблення комп’ютерних програм на основі аналізу математичних моделей і алгоритмів рішення лінгвістичних задач в ІТ-компаніях, видавництвах та агентствах перекладів;
  • проведення експертизи письмового та усного мовлення із застосуванням інформаційних технологій: експертизи встановлення авторства, експертизи психолінгвістичної та етнокультурної мовної діяльності особистості, фоноскопічної експертизи в експертних установах;
  • переклади більше ніж трьома мовами світу в провідних перекладацьких агенціях;
  • автоматичне оброблення текстових даних мультимедійних видань засобів масової інформації, рекламних та інших сайтів різних установ у сфері мас-медіа;
  • здійснення лінгвістичного аналізу тексту та усного мовлення методами комп’ютерного моделювання.

Для немовних спеціальностей університету кафедрою здійснюється викладання англійської мови та англійської мови професійного спрямування; проводяться вступні іспити до аспірантури й магістратури. Викладачі кафедри беруть участь у зовнішньому незалежному оцінюванні, виступаючи уповноваженими особами, інструкторами, старшими інструкторами Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти на зовнішньому тестуванні з різних предметів.

На кафедрі працюють дев’ять кандидатів наук, доцентів, чотири старших викладачі, сім викладачів та провідний інженер-програміст. Викладачі кафедри демонструють високу якість проведення занять, виконують переклади наукових статей, анотацій, входять до складу редколегій наукових фахових видань України, керують студентськими науковими гуртками, є експертами НАЗЯВО. Виступають рецензентами й опонентами курсових, кваліфікаційних випускових та дисертаційних робіт, методичних рекомендацій, навчальних і методичних видань.

Викладачі постійно працюють над удосконаленням своєї майстерності. Вони підвищують кваліфікацію у провідних закладах освіти України та закордону, проходять міжнародне стажування в рамках програми академічної мобільності Еразмус+, підтверджують свій професійний рівень сертифікати міжнародних іспитів з іноземних мов, англійської зокрема.

Кафедра теоретичної та прикладної лінгвістики співпрацює з Корпусом Миру США в Україні, Британською Радою в Україні, Міжнародним освітнім центром Dinternal Education. У рамках угод про співпрацю до викладання англійської мови в університеті залучаються носії мови, проводяться професійні форуми, науково-практичні конференції, школи, семінари, тренінги.

Щорічно в університеті проводиться олімпіада з іноземних мов, що складається з двох турів. Переможці другого туру беруть участь у Всеукраїнській олімпіаді.

Під керівництвом викладачів кафедри студенти готують доповіді, з якими виступають на наукових конференціях Житомирської політехніки, Всеукраїнських та Міжнародних конференціях. З 2014 року кафедра проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію студентів, магістрів, молодих учених «Актуальні напрями досліджень в іншомовному просторі». За матеріалами роботи конференції видається збірка тез.

При кафедрі діє Перший регіональний центр тестування іноземних мов, що проводить підготовку до складання міжнародних іспитів з іноземних мов, а також спільно з офіційним міжнародним екзаменаційним центром Authorised test centre (Pearson tests of English), проводить міжнародний іспит з англійської мови РТЕ.

Центр перекладів "LangLab", заснований при кафедрі, постійно здійснює переклади наукових статей, анотацій, інших документів, забезпечує перекладацький супровід заходів університету.

Завідувач кафедри

Людмила Францівна Могельницька
Людмила Францівна Могельницька

Доцент, кандидат філологічних наук, завідувач кафедри теоретичної та прикладної лінгвістики.

У 1997 році закінчила Житомирський державний педагогічний інститут ім. Івана Франка за спеціальністю “Англійська і німецька мови” й отримала кваліфікацію “Вчитель англійської та німецької мов”. У 2001-2004 рр. навчалася в аспірантурі при Київському національному лінгвістичному університеті. У 2005 р. захистила кандидатську дисертацію “Лінгвокогнітивний та комунікативний аспекти англомовних текстів з кінематографічної проблематики (на матеріалі сучасної американської періодики)” по науковій спеціальності “Германські мови”.

  • Розробник освітньо-професійної програми «Прикладна лінгвістика»
  • керівник проєкту «Teaching English as a Foreign Language» в рамках співпраці з U.S. Peace Corps in Ukraine
  • випускниця проєкту British Council «English for Universities Project»
  • пройшла міжнародне стажування за програмою Erasmus+ в Dumlupinar University, Kutahya, Turkey
  • партнер Міжнародного методичного центру Dinternal Education
  • член IATEFL та TESOL
  • співавтор «Словника термінів міжкультурної комунікації (українська, російська, англійська та німецька мови)», рекомендованого МОН
  • співавтор трьох колективних монографій
  • автор та співавтор наукових статей у фахових виданнях України та закордону
  • автор та співавтор методичних вказівок, друкованих та електронних навчальних посібників
  • офіційний опонент дисертацій на здобуття ступеня кандидата наук
  • член журі ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України
  • організатор щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, магістрантів, аспірантів «Current Trends in Young Scientists’ Research»

Наукові інтереси: лінгвокогнітивістика, комунікативістика, дискурсологія.

Профілі: Google Scholar, ORCID

Контакти кабінет: 412; телефон: +38 (0412) 22-89-14

Склад кафедри

Читати далi...

Новини

12.01.2018 English Winter School 2018

11.05.2017 Англійська мова і інтеграція

19.04.2017 Молодь на шляху до майбутнього

01.03.2017 Перший етап олімпіади з англійської мови

28.02.2017 Speaking Club

17.01.2017 Зимова школа англійської мови

21.12.2016 WINTER SCHOOL 2017

01.11.2016 Спілкуйтесь англійською

18.10.2016 IV Всеукраїнська науково-методична конференція «Сучасні комунікативні методи навчання англійської мови»

30.09.2016 English Speaking Movie Club

Переглянути архів новин.

Навчальний процес

Графік консультацій викладачів кафедри теоретичної та прикладної лінгвістики.

Кафедра теоретичної та прикладної лінгвістики забезпечує викладання кількох іноземних мов (англійської (основна іноземна мова), китайської (друга іноземна), французької (третя іноземна), класичних і сучасних лінгвістичних дисциплін, таких як комп’ютерна та корпусна лінгвістика, медіалінгвістика, теоретичні й прикладні аспекти мовознавства, теоретичні й прикладні аспекти машинного, автоматизованого й традиційного перекладу, лінгвістичні й лінгвокомп’ютерні аспекти рекламних і PR-технологій, інформаційні лінгвотехнології у ЗМІ, нейролінгвістичне програмування (НЛП) тощо.

Для немовних спеціальностей кафедрою здійснюється викладання англійської мови професійного спрямування на всіх факультетах університету. Проводиться прийом вступних іспитів до аспірантури.

Навчально-методична робота

Уся навчально-методична робота спрямовується на організацію та методичне забезпечення навчального процесу. У зв’язку зі змінами у навчальних планах вносяться зміни і до навчальних програм з дисциплін навчального плану підготовки прикладних лінгвістів та з дисциплін “Іноземна мова” та “Іноземна мова професійного спрямування” для немовних спеціальностей, розробляються нові робочі програми та поновлюється методична база.

Одним із головних завдань кафедри є забезпечення студентів методичною та навчальною літературою, про що постійно піклуються наші викладачі. За роки свого існування кафедра підготувала та видала десятки методичних та навчальних посібників, зокрема друковані та електронні навчальні посібники, методичні розробки і вказівки для студентів денної та заочної форм навчання. Планується подальша публікація навчальних і методичних посібників для студентів різних спеціальностей Житомирської політехніки.

На кафедрі проводяться методичні семінари, на яких викладачі обмінюються досвідом організації роботи зі студентами, інформують про нові методики викладання іноземних мов, демонструють практичне використання тих чи інших методик.

Наукова діяльність

Наукова робота кафедри проводиться у рамках загальнокафедральної теми “Сучасні філологічні студії: теоретичні та прикладні аспекти” та зорієнтована на поєднання дослідницьких інтересів викладачів з потребами формування професійної компетенції майбутніх прикладних лінгвістів. Надається перевага міждисциплінарним дослідженням: психолінгвістиці, корпусній лінгвістиці, інтермедіальним та інтертекстуальним дослідженням, перекладознавству, дискурсології.

Дослідники кафедри діляться досвідом своєї роботи зі студентами, залучають їх до наукових досліджень.

Наукові гуртки, що постійно діють при кафедрі:

  • Інтертекстуальні студії (керівник – доцент кафедри к.ф.н. Євгенія Канчура)
  • Психолінгвістичні студії (керівник – доцент кафедри к.ф.н. Олена Денисевич)

Результати такої роботи відображені в успішних виступах наших студентів на конкурсах:

  • Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт у галузі філології
  • Всеукраїнський Шекспірівський конкурс студентських дослідницьких і креативних проєктів імені Віталія Кейса (2020 рік – студенти групи ПЛ-1 Зоряна Осипенко, 2 місце; Дар’я Маслова 3 місце; Ірина Архилюк та Аліна Ахмаджанова - фіналісти)
  • Всеукраїнський конкурс перекладачів «Львів Європейський» (Дар’я Маслова – фіналіст, студентка групи ПЛ-1)

Надбанням роботи науковців кафедри зі студентською молоддю є щорічне проведення Всеукраїнської конференції «Актуальні напрями досліджень молодих учених в іншомовному просторі». Конференція, що була започаткована у 2014 році, об’єднує дослідників, які прагнуть поділитися результатами своїх розвідок в різноманітних галузях знань. Із відкриттям програми «Прикладна лінгвістика» секція гуманітаристики стала однією з найпотужніших.

Протягом 2020-2022 років під керівництвом к.ф.н., доцента Оксани Черниш та за участю студентів на кафедрі реалізується міждисциплінарний науково-дослідний проєкт Молодих Вчених “Створення електронних багатомовних академічних словників (тезаурусів)” (державний реєстраційний номер: 0120U101262).

Співробітники кафедри є учасниками професійних об’єднань науковців, таких як TESOL-Ukraine, IATEFL-Ukraine, наукових організацій “Центр українсько-європейського наукового співробітництва” та “Українська асоціація дослідників освіти”, «Центр з дослідження літератури фентезі» при Інституті літератури НАН України ім. Т. Г. Шевченка та «Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва».

Кафедра щорічно проводить заходи для фахівців-філологів з метою поширення наукових, науково-методичних надбань та розбудови професійної спільноти:

  • Регіональний форум для викладачів англійської мови The Regional Professional Forum for Teaching English Specialists, організований спільно з Міжнародним освітнім центром Dinternal Education, Академією інноваційного розвитку та Першим регіональним центром тестування іноземних мов.
  • Практична конференція для викладачів англійської мови SOVa Teacher Training Day at Zhytomyr Polytechnic
  • Міжнародний форум для вчителів англійської мови
  • Міжнародна науково-практична конференція "Applied Linguistics-3D: Language, IT, ELT"
  • Щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція молодих учених “Current Trends in Young Scientists’ research”

Міждисциплінарні дослідження кафедри оприлюднені в колективній монографії: «Теоретичні та прикладні засади вивчення дискурсу» (2020). Основою книги стали дослідження науковців кафедри, а також суголосні їм роботи колег з інших закладів освіти Житомира. Ідея про поєднання зусиль фахівців різних напрямів (лінгвістики, літературознавства, педагогіки) для створення єдиної картини мовної комунікації виникла на тлі щоденної плідної взаємодії, що включає спостереження за функціонуванням тексту та втілення результатів дослідження у викладацьку практику. В книзі проаналізовано функціонування базових понять дискурсології та жанрології, охарактеризовано урбаністичний постмодерністський дискурс, описано особливості мовленнєвого втілення етнічних стереотипів, та досліджено педагогічний дискурс, зокрема як засіб формування позитивної мотивації освітньої діяльності та формування комунікативної компетентності студентів, здійснити аналіз змішаного навчання в освітньому процесі закладів вищої освіти.

Результати досліджень упроваджуються в навчальний процес, зокрема, при викладанні лекцій з дисциплін «Історія світової літератури», «Основи наукових досліджень», «Основи теорії та практики перекладу», «Комп’ютерна та корпусна лінгвістика», «Медіалінгвістика», «Теоретичний курс основної іноземної мови», «Структурна лінгвістика» та інші.

Співробітники кафедри беруть участь у багатьох наукових семінарах та конференціях як в Україні, так і поза її межами (в Ірландії, Німеччині, Польщі, Хорватії, Болгарії), працюють у складі спільних міжнародних наукових проектів та досліджень.

Протягом останніх років співробітники кафедри брали участь у міжнародних наукових і освітніх проектах:

  • проект Молодих Вчених “Створення електронних багатомовних академічних словників (тезаурусів)”. Державний реєстраційний номер: 0120U101262.
  • SDL Academic Partner Program
  • Very Verified: онлайн-курс з медіаграмотності (IREX, EdEra)
  • The Pratchett Project (Irland).

Проходили стажування в закордонних університетах:

  • Венеціанському університеті Ка’Фоскарі (Італія)
  • Сілезькому технологічному університеті (Польща)
  • Університеті Південної Богемії (Чехія)
  • Університеті Думлупінар (Туреччина)
  • Університеті Ла Сапієнца (Італія)
  • Ягеллонському університеті (Польща)

Результати наукових розвідок викладачів та студентів кафедри теоретичної та прикладної лінгвістики висвітлюються в публікаціях у періодичних наукових виданнях, що включені до переліку фахових видань України та закордону, до наукометричних баз, зокрема Scopus, Web of Science Core Collection, Copernicus. За останні три роки викладачами кафедри опубліковано більше 300 праць та оприлюднено здобутки на більше ніж 50 науково-практичних конференціях.

Студентська наука

Під керівництвом викладачів кафедри студенти проводять наукові дослідження, беруть участь у виконанні наукових та освітніх проєктів кафедри, готують наукові роботи до студентських конкурсів, виступають з доповідями на наукових конференціях Житомирської політехніки, міських міжуніверситетських конференціях та Всеукраїнських студентських науково-практичних конференціях. Кращі доповіді студентів і викладачів друкуються у “Віснику Державного університету «Житомирська політехніка»” та матеріалах Всеукраїнських конференцій.

З 2014 р. кафедра проводить щорічну Всеукраїнську науково-практичну конференцію студентів, магістрів, молодих учених «Актуальні напрями досліджень в іншомовному просторі». За матеріалами роботи конференції видається збірка тез.

Студенти-філологи беруть участь у виконанні НДР № 52 “Створення електронних багатомовних академічних галузевих словників (тезаурусів”) (2020 -2022 рр.), а також у проєкті з розробки Генерального регіонального анотованого корпусу української мови (ГРАК: uacorpus.org) (2021 – 2022 р.р.)

Нижче представлені досягнення студентів-прикладних лінгвістів за останні три роки в цифрах:

  • 10 студентів представили наукові роботи на І етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у галузі філології у Житомирській політехніці (2021 р.)
  • 3 студентів взяли участь у першому етапі ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації 035.10 «Прикладна лінгвістика» (2021 р.)
  • 10 студентів отримали міжнародний сертифікат Cisco (2020 р.)
  • 1 студентка отримала стипендію Кабінету міністрів України (2020 р.)
  • 7 студентів стали призерами Всеукраїнського Шекспірівського конкурсу студентських дослідницьких і креативних проєктів імені Віталія Кейса 2020, 2021
  • 34 студенти отримали сертифікати учасників курсу медіаграмотності Very Verified, що є частиною проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» від Ради міжнародних академічних обмінів IREX (Міжнародна рада з досліджень та обмінів) за підтримки Посольства США та Посольства Великої Британії в Україні, у партнерстві з Міністерством освіти та науки України (2019 р.)
  • 1 студент є фіналістом Всеукраїнського конкурсу перекладачів «Львів Європейський» (2021 р.)
  • 14 студентів мають друковані праці за результатами участі в наукових конференціях (2019 -2022 р.)
  • 7 студентів пройшли практичний курс “Перекладацький проєкт для викладачів” від Літньої Школи Перекладу (2020 р.)
  • 12 студентів отримали сертифікати учасників програми SDL Academic Partner Program (2021, 2022 рр.)

Виховна робота

Кафедра проводить виховну роботу серед студентів під час аудиторної та позааудиторної діяльності. Викладачі кафедри відвідують студентські гуртожитки для ознайомлення з умовами проживання та підготовки студентів до занять.

Позааудиторна робота є невід’ємною частиною загального навчально-виховного процесу, вона сприяє удосконаленню вмінь і навичок практичного володіння мовою як засобу спілкування, розвиває творчу активність студентів. Викладачі кафедри беруть участь в організації та проведенні позанавчальних культурно-масових заходів університету.

Міжнародне співробітництво

Міжнародне співробітництво кафедри спрямоване на обмін досвідом, участь у спільних освітніх і наукових проєктах, сприяння інтеграції наших студентів у світовий контекст.

Співпраця у галузі освіти:

  • Міжнародне стажування (Туреччина, Польща, Чехія, Італія, США, Великобританія, Швеція);
  • Обмін гостьовими лекціями (Швеція, Туреччина, Єгипет);
  • Участь у програмі Erasmus+. Наші студенти, починаючи з ІІІ курсу, мають змогу навчання за обміном в країнах, учасницях програми;
  • Участь у проєкті Британської Ради в Україні «Англійська мова для університетів». Викладачі кафедри пройшли курс неформальної освіти програми CIVELT (2018 – 2019 рр);
  • Менторство в Британській Раді в Україні;
  • Участь у розробці курсу підготовки вчителів до складання міжнародного іспиту CELTA;
  • Участь у розробці курсу підготовки до складання міжнародного іспиту IELTS;
  • Участь у програмі IREX Very Verified: media literacy.

Студенти нашої кафедри стали учасниками курсу медіаграмотності Very Verified від Ради міжнародних академічних обмінів IREX.

  • Участь у програмі SDL Academic Partner Program. Отримано комплект програмного забезпечення для автоматизованого перекладу SDL Trados Studio Professional, яке використовується під час викладання курсів «Основи теорії перекладу» та «Практика перекладу». Студенти проходять міжнародну сертифікацію, що надає право роботи з цим програмним забезпеченням.
  • Участь у проєкті «Норвегія-Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему» (NUPASS)
  • Співфасилітація проєкту Open Networked Learning (Швеція) за підтримки Linköping University, Linné­universitetet, Lunds Universitet, Karlstads Universitet.
  • Участь у проєкті “Pair Teaching” (Норвегія, Польща, Туреччина, Україна)

Наукова співпраця:

З ініціативи кафедри започатковано Міжнародну асоціацію науковців Державного університету «Житомирська політехніка» (Швеція, Німеччина, Великобританія, Іспанія, Італія, Польща, Норвегія, Єгипет, Туреччина, Китай, США, Фінляндія, Швейцарія), що сприяє вирішенню важливих наукових проблем розвитку суспільства, кооперуванню у процесі фундаментальних та прикладних міжакадемічне досліджень, підтримці перспективних досліджень, фасилітує підготовку висококваліфікованих наукових кадрів.

Міжнародні наукові проєкти:

  • The Pratchett Project – довгостроковий проєкт Трініті Коледжу Дублінського університету (Ірландія), спрямований на дослідження життя і творчості Террі Пратчетта
  • Female Authors of Modernist Children’s Literature in Central Europe спільний проєкт IRSCL (Міжнародного товариства дослідників дитячої літератури) та Ягеллонського університету (Краків, Польща) До проєкту залучені розвідки дослідників України, Польщі, Хорватії та Словенії
  • Участь у проєкті з цифрової трансформації сучасної освіти (Польща - Україна)
  • Участь у проєкті з розробки Генерального регіонально анотованого корпусу української мови (ГРАК: uacorpus.org) (Німеччина – Польща - Україна)

Конференції:

  • The Pratchett Project Conference 2020, 17-19 September. Trinity College, Dublin. The University of Dublin
  • Регулярна участь у конференціях IRSCL The Child and The Book Conference
  • Регулярна участь у конференціях Medieval Fantasy Symposium (Кошаліннський Технологічний університет, Польща)
  • Регулярна участь у конференціях «Slavic Worlds of Imagination» (Ягеллонський університет, Краків, Польща)
  • Регулярна участь у конференціях університету ім. Клімента Охридського, Софія, Болгарія
  • Регулярна участь у конференціях міжнародної асоціації дослідників фантастики (Сербія, Польща)

Результати наукових розвідок викладачів та студентів кафедри теоретичної та прикладної лінгвістики висвітлюються в публікаціях у періодичних наукових виданнях, що включені до переліку фахових видань України та закордону, до наукометричних баз, зокрема Scopus, Web of Science Core Collection, Copernicus.

Контактна інформація

Адреса: 10005, Україна, м. Житомир, вул. Чуднівська, 103
Кабінети: 412 (завідувач кафедри), 408 (кафедра), 407-а (методичний кабінет)
Телефон: +38 (0412) 41-85-70